Prima pagina    Forum

Special
 » Sondaj

Curs valutar 26 nov 2007
EUR 3,592
USD 2,415
XAU 64,9784

Google

Autostrada va trece chiar prin primarie

Construirea autostrazii Bucuresti-Brasov a creat multe dispute, mai ales in randul celor care vor fi expropiati. Daca pentru unii noua sosea este motiv de suparare, primarul din comuna prahoveana Barcanesti este fericit. Va avea primarie noua, pentru ca cea veche sta in calea autostrazii.

Gheorghe Dima este primar in Barcanesti din 1990 si de atunci se chinuie sa-si faca sediu nou, insa niciodata nu a reusit sa faca rost de fonduri.

A fost nevoie de autostrada pentru ca visul lui sa devina realitate.

Pentru ca acum primaria din comuna Barcanesti va fi demolata, iar prin dreptul ei va trece moderna sosea care va lega Bucurestiul de Brasov. Primarul Gheorghe Dima, nu este deloc afectat de demolare, ba din contra, spune ca va ridica un sediu nou cu aceasta ocazie. 'Ma bucur ca imi darama cladirea. Abia acum visul meu va deveni realitate. In plus, sunt obligati (n.r. Compania Nationala de Autostrazi) sa-mi dea bani pentru alt sediu.

Oricum, cladirea in care functionam este foarte veche. Mai are putin si cade pe noi', ne-a spus edilul.

Primarul Gheorghe Dima are deja si un proiect pentru noul sediu, lucrare care, spune el, va costa circa 15 miliarde de lei vechi.

Pentru ca pusese de mult timp gand rau vechii cladiri, primarul are deja proiectul noului sediu al primariei. Acesta va fi o cladire impozanta, cu trei nivele, cu pereti de sticla si cu un design nonconformist.

1-20din 90 »
Ultimele discutii pe forum
Autostrada Bucuresti - Brasov ->Pe autostrada Ploiesti-Brasov se va circula și cu 80 km/oră
Utilizator:
infrastructura.haos
asa e... sincer, eu limta sub 100 nu am vazut pe autostrazi in afara. Ca tot vorbeam mai devreme de autostrada spre Sofia. Aceasta se numeste 'Autostrada Hemus' sau autostrada A2. Face parte si ea, din Coridorul IV pan-european. In zona muntoasa cuprinsa intre Botevgrad si Sofia sunt construite mai multe viaducte si tunele. Dintre acestea Viaductul Bebresh este cel mai mare. Viaductul a fost finalizat in 1985, are 720 m lungime si se ridica la o inaltime de 120 m, fiind considerat cel mai inalt pod din Muntii Balkani. Pe autostrada Ploiesti-Brasov se va circula și cu 80 km/oră

Autostrada Bucuresti - Brasov ->Pe autostrada Ploiesti-Brasov se va circula și cu 80 km/oră
Utilizator:
infrastructura.haos
Intersectie pe o autostrada din Italia(Napoli). Pe autostrada Ploiesti-Brasov se va circula și cu 80 km/oră

Utilizator:
biggie
Ce mai autostrada e cu 80 km pe ora...???!!! Se va circula bara la bara dar pe 4 benzi...!!! In conditiile astea mai bine nu se apuca de treaba. e mai rentabil sa faca un drum express pe sectorul ala.

Utilizator:
infrastructura.haos
Pe sectorul cuprins intre Comarnic și Râșnov al autostrazii Ploiesti - Brasov se va circula cu doar 80km/ora. Se pare ca datorita reliefului, drumul va serpui pe valea prahovei. Totusi nu pot sa ma intreb cum e posibil ca in alte tari (vezi Austria, Italia, Franta) sa existe autostrazi in zone muntoase, pe care sa se circule totusi la viteze 'normale' Pana si bulgarii au reusit sa faca o super autostrada inainte de Sofia, intr-o zona muntoasa, sustinuta doar de viaducte si care trece prin tuneluri. Probabil ca baietii care ne construiesc noua autostrada nu pot. De fapt ...la asa buget...asa autostrada. Problema e ca nu o poti face decat o data.

Utilizator:
infrastructura.haos
Ce ziceti de acest viaduct? Pe autostrada Ploiesti-Brasov se va circula și cu 80 km/oră